Az anamnézis (kórelőzmény) felvétel fontossága
A minap felkeresett egy ügyfél egy egészségügyi problémával írásban és a tanácsomat kérte, ennek kapcsán fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy a kórelőzmény felvétel fontosságáról írjak.
A történethez hozzátartozik, hogy az illető amolyan „általános” problémával keresett meg, a példa kedvéért ez legyen a fejfájás. Nem ez volt, de hasonló.
Számos panasz van, aminek millió oka lehet.
Tanácsot felelősen nem adhatok olyan kérdésre, mint pl.: „Mit csináljak, fáj a fejem”?
Az okokat az alábbiakban ismertetem és bízom benne, hogy a Kedves Olvasót némiképp’ megérinti a téma!
Az anamnézis annak a módszere, hogy a beteg személyiségével kapcsolatos sajátosságokról, valamint az életmódjáról és betegségéről adatot gyűjtsünk.
A pontos és részletes anamnézis felvétele azért nagyon fontos, mert a diagnózis felállítását lényegesen megkönnyíti és a tévedés lehetőségét is csökkenti, ezáltal pedig hozzájárul, ahhoz hogy olyan kezelési tervet lehessen összeállítani, amely a leginkább támogatni tudja a gyógyulást, a szervezet öngyógyító képességének helyreállítását.
Az anamnézis felvétele során meg kell ismerni:
- Mi a panasz?
- Mikor kezdődött?
- Mi lehet az oka?
- Előző megbetgedések
- Élettani adatok (testtömeg, alvás, széklet, vizelet stb.)
- Táplálkozási szokások
- Életmód
- Gyógyszerszedés, gyógyszerallergia
- Táplálékkiegészítők szedése
- Családi körülmények, betegségek
- Lakókörnyezet
- Szociológiai helyzet
- Munkahellyel, beosztással kapcsolatos információk
- Lelki közérzet
- Gondolkodás
Ahhoz, hogy a természetgyógyászati terápiát célzottan, felelősen és hatékonyan lehessen összeállítani, a fenti információkra szükség van.
Hiányos vagy fals információk birtokában a terápia mellékvágányra térhet, ami sem a páciensnek, sem a terapeutának nem jó.
Ezért fontos, hogy már a terápiára történő bejelentkezéskor, valamint az első konzultáció során minél több információ jusson a terapeuta tudomására.
Aki a fentiek után úgy érzi, hogy pont egy olyan terapeutára van szüksége, aki meghallgatja, időt szán rá és test-lélek-szellem egységében kezeli őt mint pácienst, ne habozzon jelentkezni! Várom szeretettel! 🙂